„Itt nem állunk meg!” – üzent a kormány a nyugdíjasoknak
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ismertette, az átlagos nyugdíj 2010-ben 97 ezer forint volt, az idén ez már 242 300 forintra emelkedik.
Egyeztetést sürget az egészségügyi dolgozók kötelező nyugdíjazásáról a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE), a két szervezet csütörtökön közös levélben fordult Szócska Miklós egészségügyi államtitkárhoz.
A kórházszövetség által csütörtökön az MTI-hez eljuttatott levélben Rácz Jenő MKSZ-elnök és Molnár Attila EGVE-elnök azt írta: a két szervezet „megdöbbenve vette tudomásul” a december 29-én megjelent kormányhatározatot, mely a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről rendelkezik. A szervezetek szerint „a határozat végrehajtása az egészségügyben a szakellátás azonnali működésképtelenségét fogja előidézni”.
Mint kifejtették, a határozat szerint a rendelkezés csaknem 10 ezer munkavállalót érinthet, akiknek pótlása lehetetlen. Egyrészt azért, mert nincs ennyi képzett orvos, szakdolgozó és egyéb egészségügyben foglalkoztatott munkavállaló, másrészt pedig a határozat megtiltja a megszüntetett jogviszonyú közalkalmazottak álláshelyeinek betöltését.
A szervezetek szerint ilyen mértékű létszámcsökkentés a folyamatos és megfelelő minőségű betegellátásban illetve intézmény-üzemeltetésben „vállalhatatlan zavarokat fog eredményezni”. A levélben azt is kiemelték, hogy az egészségügyben lévő sok érintett miatt a kormányhatározatban leírt egyedi mentességi eljárásrend „egyenként biztosan kezelhetetlen lesz” a kormány számára.
Ezért a levélben azt kérik Szócska Miklós államtitkártól, hogy a kényszernyugdíjazás ügyében az érintett szakmai és érdekképviseleti szervezetekkel a lehető legrövidebb határidőn belül üljenek le egyeztetni, hogy az intézmények működőképességének megtartására közösen találjanak megoldást.
A közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elveket rögzítő kormányhatározat a tavalyi év utolsó Magyar Közlönyében jelent meg. E szerint a kabinet január 31-i határidővel kérte fel a tárcavezetőket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy intézkedjenek azok munkaviszonyának megszüntetéséről, akik a hozzájuk tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban állnak, és betöltötték a rájuk irányadó nyugdíjkorhatárt, továbbá megszerezték az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt.
A határozat viszont azt is rögzíti, hogy ha a foglalkoztató különösen fontos érdeke vagy a költségvetési szerv alaptevékenysége indokolja, a munkáltatói jogok gyakorlója – a kormány véleményének kikérését követően – dönthet más közalkalmazott, illetve kormánytisztviselő vagy kormányzati ügykezelő továbbfoglalkoztatásáról is.
Szócska Miklós még a határozat parlamenti elfogadása után, december 18-án a kormány honlapján közzétett videójában – Orbán Viktor miniszterelnök aznapi nyilatkozata alapján – azt mondta: olyan ágazatokban, ahol utánpótlásgondok vannak, értelemszerűen a nyugdíjkorhatár után is dolgozhatnak a kollégák. Hozzátette továbbá, hogy a következő hónapok kérdése, hogy a kettős juttatás tilalmának életbe lépésével milyen részletszabályok szerint „rendezik” a nyugdíjas korú egészségügyi dolgozók bérezését.